ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Národní poslanci členských krajín EÚ kritizujú nový zákon na ochranu detí v online priestore

22.06.2023, 13:34
Autor:
TASRTASR

Ak by návrh zákona prešiel, sociálne siete by museli povinne sledovať šifrované čety na svojich platformách a vyhľadávať v nich znaky, ktoré by mohli poukazovať na zdieľanie materiálov zobrazujúcich sexuálne obťažovanie detí.

Niekoľko desiatok poslancov parlamentov členských krajín EÚ kritizuje plánovanú legislatívu Európskej komisie nazývanú aj "zákon na kontrolu četov", informuje agentúra DPA.

Komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová predstavila návrh pravidiel predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu v máji 2022. Ak by návrh zákona prešiel, sociálne siete by museli povinne sledovať šifrované čety na svojich platformách a vyhľadávať v nich znaky, ktoré by mohli poukazovať na grooming dieťaťa alebo zdieľanie materiálov zobrazujúcich sexuálne obťažovanie detí. Zároveň by mali povinnosť podozrivú aktivitu nahlasovať. Podľa aktuálne platného zákona je takýto monitoring dobrovoľný.

image

Maďarsko obmedzilo práva migrantov, keď museli žiadať o azyl na ambasádach, rozhodol Súdny dvor EÚ

Kritici zákon označujú ako "kontrolu četov" a považujú ho za pokus o monitorovanie všetkej internetovej komunikácie vrátane šifrovaných četov, čo u nich vyvoláva obavy z masového sledovania. Všetkých 30 signatárov dokumentu kritizujúceho návrh zákona jednohlasne dodalo, že boj proti sexuálnemu násiliu na deťoch považujú síce za veľmi dôležitý, avšak návrh v aktuálnej podobe by znamenal vážny zásah do súkromia. Podľa nich by sa tak zaviedlo používanie softvéru na kontrolu obsahu komunikácie a dešifrovanie medzi koncovými bodmi. V konečnom dôsledku to by znamenalo monitorovanie osobných cloudových úložísk.

Vďaka iniciatíve Konstantina Kuhleho, zástupcu predsedu parlamentnej skupiny Slobodná demokratická strana v nemeckom Spolkovom sneme, bola na webovej lokalite Parlamentného zhromaždenia Rady Európy zverejnená petícia, ktorú môže podpísať každý poslanec. Rada Európy nie je orgánom Európskej únie, ide o organizáciu so širším členstvom, hoci členské štáty EÚ sú jej členmi.

01 - Modified: 2024-05-13 12:56:08 - Feat.: - Title: Migračný pakt je podľa Fialu nedostatočný, skupina štátov EÚ sa chce v riešení posunúť 02 - Modified: 2024-05-13 12:49:00 - Feat.: - Title: Mladí Európania, aj Slováci, majú záujem hlasovať v eurovoľbách, ukazuje Eurobarometer 03 - Modified: 2024-05-13 13:30:00 - Feat.: - Title: Kto môže užívať pôdu, ako ju získať a čo je potrebné vydokladovať? Tu sa dozviete všetko potrebné 04 - Modified: 2024-05-11 06:22:27 - Feat.: - Title: Európski prezidenti vyzývajú voličov, aby v eurovoľbách bránili demokraciu 05 - Modified: 2024-05-10 11:26:22 - Feat.: - Title: Dobehne tento rok Európa USA? UK sa odvrátili od trhových reforiem
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. máj 2024 20:08