Americký prezident Joe Biden s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. FOTO: Slawomir Kaminski/Agencja Wyborcza/REUTERS 
StoryEditor

Biden v Poľsku: NATO je silnejšie než kedykoľvek predtým, Ukrajina má našu neochvejnú podporu

21.02.2023, 15:50
Autor:
TASRTASR

Americký prezident má ešte dnes predniesť vo Varšave prejav a v stredu sa stretne s lídrami krajín Bukureštskej deviatky, kam patrí aj Slovensko.

Severoatlantická aliancia je v súčasnosti silnejšia než kedykoľvek predtým, vyhlásil v utorok americký prezident Joe Biden na stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom vo Varšave. Informovali o tom agentúry AFP, AP a PAP.

"Rok po (začiatku ruskej invázie na Ukrajinu) by som povedal, že NATO je silnejšie než kedykoľvek predtým," povedal Biden a Ukrajine prisľúbil "neochvejnú podporu".

image

Zelenskyj má Američanov za hlupákov. Je jasné, že Biden mal od Putina záruky, píšu v Rusku

Biden v pondelok prekvapujúco pricestoval cez Poľsko do Kyjeva, za čo sa mu Duda v utorok poďakoval. "Bolo to neuveriteľne strategické a aj politické gesto, ohromne dôležitý politický signál, samozrejme, predovšetkým pre Ukrajinu," uviedol Duda s tým, že Bidenova návšteva pozdvihla morálku ukrajinských obrancov. "Je to signál, že slobodný svet a jeho najväčší líder, prezident Spojených štátov, stojí pri nich," zdôraznil najvyšší poľský predstaviteľ.

Vyzdvihol aj dôležitosť Bidenovej návštevy Poľska. "Vaša návšteva je dôležitým signálom pre bezpečnosť a signálom zodpovednosti Spojených štátov voči bezpečnosti sveta a Európy. Amerika môže udržať svetový poriadok," povedal Duda Bidenovi počas ich stretnutia.

image

Prísne tajná návšteva. Biden prišiel do Kyjeva nočným vlakom, Američania predtým nadviazali kontakt s Rusmi

Podľa Dudu je Poľsko bezpečné vďaka prítomnosti amerických jednotiek. Bidenovi tlmočil názor Poľska, že USA a Európa by mali viac spolupracovať v oblasti bezpečnosti aj hospodárstva.

Biden má ešte v utorok predniesť vo Varšave prejav a v stredu sa stretne s lídrami krajín Bukureštskej deviatky, kam patrí aj Slovensko. Zastupovať ho bude prezidentka Zuzana Čaputová.

01 - Modified: 2023-10-03 14:59:47 - Feat.: - Title: Naši susedia začnú v dôsledku migrantov kontrolovať spoločné hranice. Slovensku hrozí scenár z minulého roka 02 - Modified: 2023-10-03 10:30:43 - Feat.: - Title: Dôležitá zhoda. Kyjev a Varšava sa dohodli na tranzite ukrajinského obilia cez Poľsko 03 - Modified: 2023-10-03 12:55:59 - Feat.: - Title: Susedným krajinám došla trpezlivosť. Česko a vzápätí Poľsko s Rakúskom oznámili, že zavádzajú hraničné kontroly so Slovenskom 04 - Modified: 2023-10-03 12:42:49 - Feat.: - Title: Česko, Poľsko a Rakúsko od polnoci zavedú kontroly na hranici so Slovenskom, Ódor sľubuje reakciu 05 - Modified: 2023-10-02 20:09:36 - Feat.: - Title: Poľská opozícia sa sťažuje, že Orlen pred voľbami umelo znižuje ceny palív
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. október 2023 17:13