Kyjevsko-pečerská Lavra. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Ukrajina zvíťazí nad Ruskom už tento rok, očakáva veľvyslanec Kyjeva v Británii

07.01.2023, 18:41
Autor:
TASRTASR

Diskusia o budúcich medzinárodných vzťahoch Kyjeva by podľa Vadyma Prystajka mala byť jednoznačná: Ukrajina zvíťazí a stane sa členom Európskej únie a NATO. Tak to je.

Ukrajinský veľvyslanec v Británii Vadym Prystajko očakáva, že víťazstvo Ukrajiny vo vojne proti ruským inváznym silám nastane v priebehu tohto roku. Povedal to v rozhovore pre týždenník "Newsweek", na ktorý sa odvoláva agentúra APA.

"Nemyslím si, že sa to (vojna) bude ťahať dlhšie ako jeden rok," povedal Prystajko podľa ukrajinskej spravodajskej agentúry Ukrinform.

Mierové rokovania s Moskvou však odmietol so slovami, že by boli výhodné len pre Rusko. To by sa podľa neho totiž pokúšalo ponechať si okupované územia Ukrajiny. Prystajko v tejto súvislosti uviedol, že mnohé z týchto oblastí sú "veľmi dôležité", ako napríklad cestný most na Krymský polostrov.

image

Putin sa nepripojil k veriacim, vianočnú bohoslužbu konanú v Kremli navštívil sám

Prystajko zdôraznil zámery vlády v Kyjeve, ktorá chce oslobodiť celé územie Ukrajiny vrátane Krymu. Ten Rusko nelegálne anektovalo už v roku 2014. "Musíme veľmi dôrazne a silne sprostredkovať posolstvo, že s našou krajinou neobchodujeme," povedal.

Ruský prezident Vladimir Putin v rozpore s medzinárodným právom "anektoval" štyri ukrajinské oblasti – Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú – v septembri po fingovaných "referendách" o ich pričlenení k Rusku.

Žiadne z týchto území pritom Kremeľ plne nekontroluje a ukrajinská armáda už časť okupovaných území oslobodila.

image

Verzia Moskvy je smiešna. Za útok na Makijivku nemôžu mobily, znie z Kyjeva

Ukrajinský diplomat ďalej vyzdvihol významnosť bezpečnostných záruk pre Kyjev. Diskusia o budúcich medzinárodných vzťahoch Kyjeva by však podľa neho mala byť jednoznačná: "Ukrajina zvíťazí a stane sa členom Európskej únie a NATO. Tak to je."

Ukrajina požiadala o členstvo v EÚ krátko po tom, ako Rusko vo februári spustilo rozsiahlu inváziu, a Kyjevu bol v júni udelený štatút kandidátskej krajiny.

01 - Modified: 2023-09-27 08:31:48 - Feat.: - Title: Ruská ofenzíva je v blízkej budúcnosti menej pravdepodobná, Moskva nasadzuje novosformovanú jednotku 02 - Modified: 2023-09-27 08:07:15 - Feat.: - Title: Ruskom používané drony iránskej výroby majú západné komponenty, píše The Guardian 03 - Modified: 2023-09-27 07:41:59 - Feat.: - Title: Minister školstva navštívil Kyjev, s rezortným partnerom rokoval o vzdelávaní detí z Ukrajiny 04 - Modified: 2023-09-27 04:41:33 - Feat.: - Title: Šéf bieloruskej diplomacie odmietol vstup svojej krajiny do vojny po boku Ruska 05 - Modified: 2023-09-26 19:33:18 - Feat.: - Title: Dočasným námorným koridorom opustilo ukrajinské prístavy sedem lodí, tvrdí Kyjev
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2023 11:35