stalin komunisti ruskoReuters
StoryEditor

Ruskí komunisti pôjdu do volieb so Stalinovým odkazom, chcú ho dokonca rehabilitovať

18.05.2016, 12:49
Autor:
ČTKČTK
Komunisti predstavujú druhú najsilnejšiu politickú stranu v Rusku.

Ruskí komunisti hodlajú do kampane pred septembrovými parlamentnými voľbami zapojiť aj sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Nejde len o volebný sľub novej industrializácie krajiny po Stalinovom vzore či odhaľovanie nových pomníkov a búst.

Stranícka konferencia v povolžskom meste Penza nastolila požiadavku zrušiť závery 20. zjazdu sovietskych komunistov, ktorý v roku 1956 odsúdil Stalinov "kult osobnosti". Upozornil na to dnes liberálny denník Kommersant.

Požiadavka z Penzy je adresovaná straníckemu zjazdu, ktorý sa bude konať budúci mesiac v Moskve. Prejav Stalinovho nástupcu Nikitu Chruščova, v ktorom odhalil diktátorove zločiny, obsahoval "množstvo klebiet a klamstiev", vysvetlil denníku oblastný tajomník Georgij Kamnev.

Krok pred ostatnými

Ústredný výbor podľa Kommersantu sľúbil návrh posúdiť. Koniec koncov požiadavku na Stalinovu rehabilitáciu nedostal prvýkrát, ale rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch ho chce preposlať spolku nástupníckych strán po niekdajšej Komunistickej strane Sovietskeho zväzu.

Sám júnový zjazd má "iba technicky" schváliť kandidátov na poslancov a volebný program. V ňom komunisti skúsia osloviť Rusov sľubom "novej industrializácie, s využitím stalinistických skúseností".

Komunisti v Penze sú v tomto smere pravdepodobne zase krok pred ostatnými. Vlani v septembri v polmiliónovom meste vzdialenom asi 650 kilometrov juhovýchodne od Moskvy odhalili Stalinovi bustu a v decembri otvorili "Stalinovo stredisko" za účelom "popularizácie a aktualizácie stalinistickej praxe". O skúsenosti sú ochotní sa podeliť s celou krajinou.

Pol na pol

Stalinova krutovláda si podľa historikov vyžiadala milióny obetí. Ale Stalin zostáva populárny ako strojca vojnového víťazstva. Podľa marcového prieskumu nezávislého strediska Levada si polovica Rusov myslí, že Stalin zohral v dejinách pozitívnu úlohu.

Podľa sociológa Leva Gudkova sa názor verejnosti na Stalina zlepšoval od začiatku tisícročia, kedy prišiel k moci Vladimir Putin. Ale vrchol diktátorovej popularity ustal pred desiatimi rokmi a od tej doby rastie len ľahostajnosť.

Rehabilitácia Stalina by tak podľa Gudkova mohla voliča skôr odohnať, než prilákať. "Mlátia prázdnu slamu, čiže (komunisti) narobia veľa hluku, ale nič z toho nevzíde," uviedol politológ Valentin Manujlov.

01 - Modified: 2023-09-27 17:36:27 - Feat.: - Title: Kyjev žiada súdny dvor, aby zamietol námietky Ruska. Chce aby sú začať prejednávať ruské obvinenie z genocídy 02 - Modified: 2023-09-27 12:07:26 - Feat.: - Title: Arméni utekajú z Karabachu, boja sa čistiek. Jerevan sa pýta, či Moskva nemala útoku zabrániť 03 - Modified: 2023-09-27 10:31:02 - Feat.: - Title: Spojené štáty a Británia pomáhali Ukrajine pri útoku na Sevastopoľ, tvrdí Moskva 04 - Modified: 2023-09-27 10:19:32 - Feat.: - Title: Najväčšia svetová kryptoburza Binance odchádza z Ruska 05 - Modified: 2023-09-27 10:54:22 - Feat.: - Title: Model Medianu: Smer mierne odskočil od PS. Z parlamentu vypadnú OĽANO, SNS aj Sme rodina
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2023 19:40