čína kultúrna revolúcia mao ce tungReuters
StoryEditor

Katastrofálna chyba. Čínski komunisti hodnotia 50. výročie kultúrnej revolúcie

17.05.2016, 12:20
Autor:
ČTKČTK
Komunistická strana Číny dodnes potláča otvorenú diskusiu o kultúrnej revolúcii.

Čínska kultúrna proletárska revolúcia bola "katastrofálna chyba", z ktorej je potrebné sa poučiť a ktorá sa nesmie nikdy opakovať. V komentári na svojich internetových stránkach to v noci na dnes napísal Ľudový denník, ktorý vydáva vládnúca čínska komunistická strana. Denník tak prelomil mlčanie, ktoré sprevádzalo pondelkové 50. výročie začiatku kultúrnej revolúcie.

Komunistický vodca Mao Ce-tung začal 16. mája 1966 kultúrnu revolúciu s cieľom zbaviť sa nepriateľov a upevniť moc. Stíhané, verejne zahanbené, zbité alebo usmrtené boli státisíce až milióny ľudí. Krviprelievanie skončilo až s Maovou smrťou v roku 1976 a o päť rokov neskôr strana označila kultúrnu revolúciu za katastrofu.

Ľudový denník (Žen-min ž'-pao) presne o polnoci publikoval článok, v ktorom jednoznačne chváli rozhodnutie komunistickej strany z roku 1981 odsúdiť toto krvavé politické hnutie. "Naša strana dlhodobo prijíma stanovisko, na základe ktorého statočne priznáva, správne analyzuje a nekompromisne opravuje chyby našich vodcovských osobností," píše sa v texte. "Zhŕňame a spracovávame poučenie z dejín s cieľom využiť dejiny ako zrkadlo, aby sme lepšie postupovali vpred," dodáva text.

V inom komentári v denníku Global Times sa píše, že udalosti pred 50 rokmi vštepili čínskej verejnosti nenávisť k chaosu a túžbu po stabilite. "Popretie hodnôt kultúrnej revolúcie je nielen postoj uplatňovaný v celej strane, ale zhodne sa na ňom aj celá čínska spoločnosť," konštatuje denník.

Komunistická strana Číny však dodnes potláča otvorenú diskusiu o kultúrnej revolúcii v obavách, že by tento dialóg mohol ohroziť jej legitimitu vládnuť krajine a mohol by viesť k priamej kritike Mao Ce-tunga, ktorý je zakladateľom komunistickej Číny a naďalej zostáva uctievanou osobnosťou.

Prezident Si Ťin-pching často odkazuje k Maovi, čím vyvoláva kritiky čínskych liberálov a politických odporcov. Dnešný oficiálny komentár v tlači má podľa agentúry Reuters za cieľ utlmiť akékoľvek ďalšie diskusie o kultúrnej revolúcii a vyzýva na pokračovanie súčasnej politiky pod vedením prezidenta Sia.

01 - Modified: 2023-09-24 16:13:57 - Feat.: - Title: Čínsky realitný gigant Evergrande čelí ďalším problémom so splátkami 02 - Modified: 2023-09-22 15:36:32 - Feat.: - Title: Čína zastavila práce na železničnom projekte Budapešť-Belehrad, nedokáže zaviesť európsky štandard 03 - Modified: 2023-09-22 10:23:45 - Feat.: - Title: Súčasné aktivity čínskej armády v okolí Taiwanu sú nezvyčajné, znie z Tchaj-peja 04 - Modified: 2023-09-23 22:00:00 - Feat.: - Title: Anabáza od narodenia po starobu. Život v Číne je závodom so všetkými a o všetko 05 - Modified: 2023-09-22 09:45:04 - Feat.: - Title: Čína a Sýria oznámia nové "strategické partnerstvo", avizuje prezident Si Ťin-pching
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 07:58