Reuters
StoryEditor

Rusko nebude brať do úvahy agresívne požiadavky USA, hovorí Lavrov

24.09.2020, 20:53
Autor:
TASRTASR
Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov rokoval s iránskym ministrom Mohammadom Džavádom Zarífom.

Moskva nemá v úmysle brať do úvahy nelegitímne požiadavky USA týkajúce sa Iránu, uviedol po štvrtkových rokovaniach s iránskym rezortným partnerom Mohammadom Džavádom Zarífom šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

"Počúvame, ako Washington hovorí, že všetci tí, ktorí sa nestotožnia s jeho pohľadom na situáciu (...) budú potrestaní ďalšími opatreniami, ktoré USA prijmú, vrátane ekonomických," povedal ruský minister na tlačovej konferencii po moskovských rokovaniach.

"Môžem hovoriť iba v mene Ruska. Pri budovaní svojej politiky Rusko nebude v žiadnom prípade brať do úvahy tieto agresívne požiadavky, ktoré nemajú právnu silu," uviedol Lavrov, ktorého citovala agentúra TASS.

Lavrov vyjadril nádej, že ďalšie krajiny, ktoré spolupracujú s Iránom, "zaujmú zásadné stanovisko a budú sa riadiť svojimi národnými záujmami, nie potrebou počúvať príkazy zo zámoria".

Pokračuje dialóg

Podľa jeho slov zároveň pokračuje dialóg s USA. "Snažíme sa našim americkým kolegom vysvetliť, že tento druh prístupu k medzinárodnému právu nikam nevedie. Zatiaľ nevieme, aký bude výsledok, keď vidíme, ako arogantne Washington prijíma takéto výzvy," dodal šéf ruskej diplomacie.

Spojené štáty v sobotu 19. septembra jednostranne ohlásili opätovné zavedenie sankcií OSN voči Iránu a prisľúbili potrestať tých, ktorí ich porušia.

USA zároveň prisľúbili potrestať každú členskú krajinu OSN, ktorá by protiiránske sankcie porušila.

Osamotené USA

Spojené štáty sú však v tejto otázke takmer osamotené: všetky ostatné veľmoci — Čína, Rusko, ako aj európski spojenci USA — toto vyhlásenie spochybnili.

Irán v roku 2015 uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN (Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou) a Nemeckom.

USA pod vedením prezidenta Donalda Trumpa od dohody v máji 2018 jednostranne odstúpili a uvalili na Teherán sériu sankcií.

Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

01 - Modified: 2023-09-08 12:22:48 - Feat.: - Title: Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dorazil na summit G20 v Indii, Putin sa nepripojí ani online 02 - Modified: 2023-09-07 20:30:40 - Feat.: - Title: Lavrov sľúbil dokončenie jadrovej elektrárne v Bangladéši napriek sankciám, Rusko bojuje o priazeň štátu 03 - Modified: 2023-08-07 20:19:53 - Feat.: - Title: Ministri zahraničných vecí Lavrov a Wang I si pochvaľovali praktickú spoluprácu Ruska a Číny 04 - Modified: 2023-07-14 15:51:58 - Feat.: - Title: Lavrov na rokovaniach v Ázii hovoril agresívne o sprisahaní Západu, tvrdí šéf úniovej diplomacie 05 - Modified: 2023-07-13 14:21:34 - Feat.: - Title: Vrchný čínsky diplomat Wang I rokoval zvlášť s Blinkenom a Lavrovom. Otvára to cestu k stretnutiu prezidentov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. september 2023 09:25