Možno si myslíte, že je to hlúpe pravidlo, ale z dobrého dôvodu existujú rôzne veľké poháre na likér, víno a pivo. Nápoje s vyšším obsahom alkoholu ako napríklad whisky sa zvyčajne dávajú v menších pohároch. "Ak používate väčší ako normálny pohár pre tvrdé alkoholické nápoje, je tu celkom dobrá šanca, že dostanete viac ako bežnú veľkosť a ten jeden nápoj, ktorý si myslíte, že máte, môže byť v skutočnosti dva alebo tri nápoje v jednom pohári . "Ak nemáte možnosť používať iný pohár, nezabudnite merať tvrdý alkohol pomocou štamprlíka, dodáva Singh.Pixabay
StoryEditor

Gastroenterológ vyvracia mýtus spojený s alkoholom, ktorému veríme takmer všetci

23.12.2018, 14:19
Autor:
TasrTasr
Gastroenterológ prezradil aj to, čo pomáha pri opici.

To, že pitie tvrdého alkoholu pomáha stráviť mastné jedlá, je len mýtus. Priveľké množstvo tvrdého alkoholu môže vyvolať akútnu žalúdočnú nevoľnosť, podráždenie žalúdka a vracanie. Upozornil na to gastroenterológ Peter Minárik.

Ak už sa chystáme na vianočnú či novoročnú párty, podľa Minárika je "naozaj dôležité" nezabudnúť na to, že alkohol treba piť striedmo, najlepšie však nepiť. Varoval, že pri väčšom množstve sa často nezaobídeme bez bolesti hlavy či žalúdočných ťažkostí.

Tým sa však dá čiastočne predchádzať dobre zvoleným jedálnym lístkom a kvalitným pitným režimom. "Z jedálneho lístka by sme sa mali zamerať na jedlá s vyšším obsahom bielkovín a tukov, ktoré pomáhajú pri absorbovaní alkoholu. Určite by sme preto mali dať prednosť mäsitým pokrmom, syrom či rybám, avšak vyhnúť by sme sa mali vyprážaným jedlám, ktoré zbytočne zaťažia žalúdok a vyvolajú pocit nevoľnosti," vysvetlil lekár.

Užitočnými sú podľa neho aj ovocie a zelenina, pretože obsahujú veľa vody, ktorú telo pri pití stráca. "Veľmi dôležitý je pitný režim, nemám na mysli skladbu alkoholických nápojov, ale hlavne pitie "nealka". Nestačí piť vodu len pred alebo po zábave, dôležité je tekutiny dopĺňať aj počas nej. Alkohol odvádza z tela vodu a prichádza dehydratácia, ktorá vytvára v hlave tlak prejavujúci sa bolesťami. Preto je dôležité piť veľa vody či už počas popíjania, ale aj na druhý deň, aby ste telu vrátili požičané," zdôraznil.

Pri "opici" pomáha podľa gastroenterológa napríklad zásaditá minerálna voda, ktorou si možno doplniť nielen tekutiny, ale aj chýbajúce minerály. "Ak už hovoríme o skladbe alkoholu, určite by sme sa mali vyvarovať prílišnému pitiu tvrdého alkoholu, ktorý taktiež nepomáha pri trávení. Tvrdý alkohol totiž potláča tvorbu tráviacich enzýmov. A v ťažších prípadoch môže dôjsť až k podráždeniu žlčníka, dokonca i k žlčníkovej kolike," dodal lekár s tým, že kolika hrozí ľuďom, ktorí majú žlčníkové kamene.

01 - Modified: 2024-09-24 11:19:21 - Feat.: - Title: Prvý Slovák, ktorý získal michelinskú hviezdu: Bratislava je drahšia ako Viedeň, je to pre mňa fenomén 02 - Modified: 2024-09-23 18:00:00 - Feat.: - Title: Herec Ján Dobrík nám prezradil svoje NAJ produkty i miesta oddychu, ktoré ho nesklamú 03 - Modified: 2024-09-20 09:06:08 - Feat.: - Title: Príbehy slávnych jedál: Priniesol pirohy do Európy z Číny Marco Polo? Symbol poľsko-americkej kultúry spôsobil v USA v obchodoch ošiaľ 04 - Modified: 2024-09-17 10:00:00 - Feat.: - Title: Uži si pekné počasie na terasách pri brunchi. Vyberáme NAJ bratislavské gastroprevádzky, v ktorých si vychutnáš neskoré raňajky 05 - Modified: 2024-09-17 07:00:00 - Feat.: - Title: Najsilnejší a najstarší vývar na svete? V Thajskej reštaurácii ponúkajú polievku, ktorá sa varí nepretržite celých 50 rokov
menuLevel = 2, menuRoute = style/gastro, menuAlias = gastro, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
24. september 2024 14:55