StoryEditor

Socialistické kvety za stovky eur: Svokrine jazyky či monstery zažívajú nový boom

26.09.2020, 00:00
Svokrin jazyk, monstera a fikus. Izbové rastliny, ktoré sme predtým vídali hlavne v školách a na úradoch, čím ďalej, tým častejšie obsadzujú opäť parapety domácností - a môže za to pandémia COVID-19.

Tento rok v júni bola barcelonská opera svedkom niečoho nevídaného – namiesto sály plnej hudby chtivých divákov si Pucciniho Crisanto vypočulo vyše dvetisíc izbových rastlín.

​Konceptuálny umelec Eugenio Ampudia chcel divákom, ktorí mohli vystúpenie sledovať prostredníctvom online videokonferencie, ponúknuť umelecký zážitok, ktorý by podľa jeho slov „pomohol prehĺbiť ich vzťah k prírode“.

Hoci hlavným cieľom koncertu bolo hudbou posilnené kvety venovať barcelonskej nemocnici a vzdať tak hold všetkým pracovníkom v bezprostrednom kontakte s chorobou COVID-19, projekt s názvom Concert pel biocé poukázal na zaujímavý trend – izbové rastliny, ako napríklad monstera, svokrin jazyk alebo starý dobrý fikus, ktoré sme boli v minulosti zvyknutí vídať najmä na úradoch, v kabinetoch dejepisu alebo v nemocničných halách, sú dnes populárnejšie ako inokedy.

Začalo sa to v Egypte

Začnime však pekne po poriadku. Hoci sa exotické druhy, ktoré dnes považujeme za bežné, do našich obývačiek a spální dostali až v priebehu 19. a 20. storočia, zeleň zdobila naše domovy vždy.

„Zmienky o tom môžeme nájsť už z čias starovekého Egypta,“ pripomína Pavel Matiska, vyučujúci na Katedre záhradníctva Českej poľnohospodárskej univerzity.

Práve v Egypte a neskôr aj v antickom Grécku bežne zdobili takzvané kýbľové rastliny, spravidla miestne subtropické druhy, átriá či iné otvorené interiérové priestory. Potom sa však na dlhý čas človeku vzdialili.

„Do obydlia sa kvety začínajú vracať až v priebehu renesancie,“ dopĺňa Matiska a poukazuje tak na fakt, že počas stredoveku nebol o kvety ako o dekoráciu príliš veľký záujem.

Zásadný zlom v pestovaní izbových rastlín nastal so zámorskými plavbami v 15. storočí, a to najmä vďaka práci „lovcov kvetov“. Tí na novoobjavených tropických územiach vyhľadávali exotické druhy a privážali ich ako vzácny obchodn...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-05-14 10:19:19 - Feat.: - Title: VIDEO Kto sa chce dostať na jej vrchol, musí zdolať vyše 6-tisíc schodov. Na posvätnú horu Tchaj-šan sa ľudia plaholčia štvornožky 02 - Modified: 2024-04-27 12:00:00 - Feat.: - Title: Po Slovensku anonymne ukrývajú peniaze na verejných miestach. Jeden fanúšik nás sledoval, hovorí dvojica z projektu Cash catch 03 - Modified: 2024-04-25 08:30:00 - Feat.: - Title: Najhorúcejšie a najsuchšie miesto v Amerike sa zmenilo v pestrofarebnú lúku. Môžu za to rekordné zrážky a hurikán 04 - Modified: 2024-04-18 09:00:00 - Feat.: - Title: Instagramový trend Cash Catch dorazil aj k nám. Kde na Slovensku môžeš nájsť ukryté peniaze? 05 - Modified: 2024-04-20 09:00:00 - Feat.: - Title: Piesne sa v posledných rokoch zásadne zmenili. Majú jednoduchšie texty, sú negatívnejšie a sebeckejšie, zistila štúdia
menuLevel = 2, menuRoute = style/byvanie, menuAlias = byvanie, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
20. máj 2024 16:05