Radosť holandských futbalistov. FOTO: REUTERS

Poliaci neudržali vedenie nad favoritom, Holandsku sa podaril obrat

16.06.2024, 17:01
16.06.2024, 17:06

Poľsko podľahlo favorizovanému Holandsku 1:2. Za víťazný tím sa presadili Gakpo a Weghorst.

Futbalisti Holandska zvíťazili nad Poľskom 2:1 v úvodnom zápase oboch tímov na ME v Nemecku. Rozhodujúci gól strelil v 83. minúte striedajúci Wout Weghorst.

Na štadióne v Hamburgu išli po štvrťhodine hry do vedenia Poliaci gólom Adama Buksu, na ktorý odpovedal v 29. minúte Cody Gakpo. Holanďania mali v celom zápase viac z hry a hoci Poliaci viackrát ofenzívne pohrozili, "oranjes" napokon dokázali potvrdiť prevahu.

Poliaci nastúpia na ďalší zápas v piatok 21. júna od 18.00 v Berlíne proti Rakúsku, Holanďania budú hrať v rovnaký deň od 21.00 v Lipsku proti Francúzsku.

Poľsko - Holandsko 1:2 (1:1)

Góly: 16. Buksa - 29. Gakpo, 83. Weghorst. Rozhodovali:  Soares Dias – Soares, Ribeiro (všetci Port.), ŽK: Veerman

Poľsko: Szczesny - Bednarek, Salamon (87. Bereszynski), Kiwior - Frankowski, Zielinski (78. Piotrowski), Romanczuk (55. Slisz), Zalewski - Urbanski (55. Swiderski), Buksa, Szymanski (46. Moder)

Holandsko: Verbruggen - Dumfries, De Vries, Van Dijk, Ake (87. Van De Ven) - Schouten, Rejinders, Veerman (62. Wijnaldum) - Simons (62. Malen), Depay (81. Frimpong), Gakpo (81. Weghorst)

Po obojstranne opatrnejšom úvode zápasu sa Holanďania snažili režírovať dianie. V 10. minúte bol blízko ku gólu Reijnders, no pravačkou zvnútra šestnástky tesne minul ľavú žrď.

Po štvrťhodine sa Poliaci dostali k rohovému kopu, na center Zielinského ideálne vyskočil nepokrytý Buksa a hlavou potrestal zaváhanie defenzívy súpera - 1:0. Holanďania zareagovali zvýšenou aktivitou, Van Dijkove zakončenie po rohu vyrazil brankár Szeszny a Depayova strela bez prípravy minula jeho bránku.

V 29. Gakpo potiahol loptu na polovici súpera, dostal sa k strele spred šestnástky, na ktorú síce Szczesny správne zareagoval, no smer lopty nešťastne zmenil Salamon - 1:1.

Holanďania mali v prvom dejstve viac hry, častejšie držali loptu a predviedli aj viac streleckých pokusov. Gól však krátko pred prestávoku nepridal ani Gakpo, ktorý sa v ofenzívnej akcii dostal k zakončeniu, no zblízka minul bránu.

ňV 59. minúte mohol Kiwior vrátiť Poliakom tesný náskok, keď ho Zalewski našiel pri vzdialenejšej žrdi, no brankára Verbruggena neprekonal. Aj v druhom polčase boli Holanďania aktívnejší a k víťazstvu im pomohli aj striedania.

V 83. minúte Ake poslal z ľavej strany loptu do šestnástky, poľskú defenzívu zneistil pohyb Wijnalduma a nedôrazne pokrytý Weghorst po dvoch minútach na trávniku prekonal Szczesného - 2:1. V 90. minúte boli Poliaci blízko k vyrovnaniu. Piotrowski sa v šestnástke presadil cez Reijndersa, prihrávkou našiel Modera, no jeho strelu bez prípravy Verbruggen dokázal vyraziť.

tabuľka D-skupiny:

1. Holandsko   1 1 0 0 2:1 3

2. Rakúsko     0 0 0 0 0:0 0

3. Francúzsko  0 0 0 0 0:0 0

4. Poľsko      0 0 0 1 1:2 0

01 - Modified: 2024-08-09 08:34:38 - Feat.: - Title: Nemecký cestovný ruch zaznamenal v prvom polroku rekordný počet prenocovaní 02 - Modified: 2024-07-24 07:58:30 - Feat.: - Title: Nálada nemeckých spotrebiteľov sa zlepšuje, prispeli k tomu majstrovstvá vo futbale 03 - Modified: 2024-07-15 14:18:59 - Feat.: - Title: Úžasná technika, skvelý prehľad v hre i plynulá chorvátčina. Ofenzívny maestro Španielov píše netuctový príbeh 04 - Modified: 2024-07-15 09:17:32 - Feat.: - Title: Je to extrémne bolestivé, znovu sme to nedokázali, povedal po prehre smoliar Harry Kane 05 - Modified: 2024-07-14 21:30:56 - Feat.: - Title: Španielska dominancia: Stredopoliar Rodri je najlepší hráč majstrovstiev, Yamal zaujal ako naj mladík
menuLevel = 2, menuRoute = sport/euro-2024, menuAlias = euro-2024, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
28. september 2024 00:06