Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger. FOTO: TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Keby odišiel Eduard Heger z OĽANO skôr, nastal by podľa neho horší scenár

11.03.2023, 16:43
Autor:
TASRTASR

Eduard Heger svoj odchod z OĽANO komunikoval s Igorom Matovičom veľmi otvorene. Oznámil mu ho ako prvému ešte v pondelok. Zároveň odmietol prípadnú koordináciu s Matovičom pri tvorbe strany Demokrati.

Keby dočasne poverený premiér Eduard Heger odišiel z OĽANO skôr, nastal by podľa neho oveľa horší scenár. Vyhlásil to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Poznamenal, že ak by sa klub OĽANO rozložil ešte v lete, tak by celá jeseň bola politicky nestabilná.

Zároveň poukázal, že ak by sa hnutie rozpadlo v tom čase, koalícia by mala ešte menej hlasov, ako mala v menšinovej vláde. "Čiže tá menšinová vláda a menšinová koalícia bola na jeseň kompaktná," dodal.

image

Vláda je už len prezidentkina, stratila akékoľvek parlamentné krytie, tvrdí publicista Juraj Hrabko

Na otázku, či zvažoval krok uchádzať sa o funkciu predsedu OĽANO, odpovedal, že v hnutí nebol dopyt po jeho vízii, podpora smerovala predsedovi Igorovi Matovičovi, a preto bolo nutné odísť. "So svojou víziou som išiel budovať spoločný politický projekt Demokrati," vysvetlil.

Doplnil, že svoj odchod z OĽANO komunikoval s Matovičom veľmi otvorene. Oznámil mu ho ako prvému ešte v pondelok. "Ja som v tomto veľmi transparentný," zdôraznil. Zároveň odmietol prípadnú koordináciu s Matovičom pri tvorbe strany. Demokrati sú podľa neho jeho víziou, ktorú tvoril na začiatku spoločne s dočasne povereným ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

image

Hegerov štátny tajomník pre HN: Budúcej vláde navrhneme škrty. No jeden scenár už hraničí s realitou

Zopakoval, že s akoukoľvek stredopravou stranou, ktorá sa stotožňuje s ich víziou, bude rokovať. Priblížil, že rokuje s KDH, ktoré chce ísť podľa neho do volieb zatiaľ samostatne. "A to isté sa, myslím, týka aj strany Aliancie," ozrejmil. Heger chce rovnako komunikovať aj s Mikulášom Dzurindom a novou stranou Jablko. Na otázku, či sa v strane Demokrati objaví Juraj Šeliga zo Za ľudí, odpovedal, že to závisí od samotného poslanca. Demokrati so stranou Za ľudí komunikujú.

Zdôraznil, že svoje slová o spolupráci so stranami, ktoré odmietol, neprehodnotí. "Neviem si predstaviť sedieť vo vláde s človekom, ktorý nevie vysvetliť svoj majetok," povedal, poukazujúc na lídra mimoparlamentného Hlasu-SD Petra Pellegriniho.

image

Šipoš: Tému Hegerovho odchodu spustil Matovič. OĽANO chce podobný výsledok ako v minulých voľbách

Strana Demokrati má podľa neho dosť mesiacov, aby oslovila občanov Slovenska a ukázala im svoju výzvu. "Verím, že vieme získať aj podporovateľov strany Hlas. Pretože ten rozdiel medzi nami a stranou Hlas je jasný práve v našich hodnotách," povedal. Rázne odmietol, že by vyšetrovania opozície boli zmanipulované. "A už vonkoncom do nich nezasahujeme," povedal. Zopakoval, že najväčšou chybou koalície bolo zvolenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

01 - Modified: 2023-03-11 09:30:00 - Feat.: 0 - Title: Nemocnice odmietajú zámer nového trestného činu za nedostatok zdravotníkov 02 - Modified: 2023-03-11 06:52:37 - Feat.: 1 - Title: Vláda je už len prezidentkina, stratila akékoľvek parlamentné krytie, tvrdí publicista Juraj Hrabko 03 - Modified: 2023-03-10 22:48:27 - Feat.: 1 - Title: Hegerov štátny tajomník pre HN: Budúcej vláde navrhneme škrty. No jeden scenár už hraničí s realitou
01 - Modified: 2023-06-05 11:30:02 - Feat.: - Title: Jablko a Demokrati sa spájajú do volieb, ohlásil Heger. Nicholsonová bude na chvoste kandidátky 02 - Modified: 2023-06-04 12:52:46 - Feat.: - Title: Podmienky OĽANO sú len na zviditeľnenie, zhodli sa Krúpa a Tomáš 03 - Modified: 2023-06-04 12:09:34 - Feat.: - Title: Najnovší prieskum: Ficov Smer je stále pred Pellegriniho Hlasom, Republika má už takmer 10 percent 04 - Modified: 2023-06-03 12:03:00 - Feat.: - Title: Premiér bude o výsledku stretnutí s lídrami informovať v najbližších dňoch, OĽANO má podmienky 05 - Modified: 2023-06-03 09:43:36 - Feat.: - Title: Podporíme vládu, ak zachová 200 eur na dieťa a presadí volebnú odmenu, tvrdí Matovič po stretnutí s Ódorom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. jún 2023 09:24