StoryEditor

Heger oznámil, že na rezort zdravotníctva nastúpi krízový manažment. Povedie ho Michal Palkovič

02.03.2023, 14:50
02.03.2023, 16:11
Autor:
redred

Michala Palkoviča vymenuje vláda na stredajšom zasadnutí 8. marca.

Ministerstvo zdravotníctva bude viesť krízový manažment. Do funkcie prvého štátneho tajomníka vymenujú Michala Palkoviča z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Na štvrtkovom tlačovom brífingu to v súvislosti s odchodom Vladimíra Lengvarského z čela rezortu uviedol dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽANO).

Palkoviča vymenuje vláda na stredajšom zasadnutí 8. marca. "Bude mať moju plnú dôveru," povedal Heger. Krízový manažment má najneskôr do troch týždňov podľa slov premiéra predstaviť riešenie nápravy pri projektoch, ktoré meškajú.

V súvislosti s odchodom Lengvarského uviedol, že sa jeho misia naplnila. Súčasné výzvy, stojace pred ministerstvom zdravotníctva, si žiadajú podľa Hegera nové spôsoby a systémy riadenia, v ktorých terajšiemu vedenie rezortu "dochádza dych". "Preto som požiadal o odňatie jeho poverenia," vyhlásil.

Lengvarskému vyčíta pochybenia pri komunikácii o zmenách v zdravotníctve so samosprávami či lekárskymi odbormi i ambulantným sektorom, mal tiež zlyhať pri digitalizácii nemocníc, obnove vozového parku či budovaní sídiel záchrannej zdravotnej služby, rovnako tak pri príprave novej bratislavskej nemocnice Rázsochy.

"Práve v dôsledku zlyhaní sme spustili režim krízových opatrení v rámci rezortu, no keďže som nezaregistroval žiadne zlepšenia zo strany manažmentu MZ, musíme urobiť nápravu," zdôraznil Heger. Opatrením chce zabrániť riziku ešte väčších zlyhaní.

Odmietol Lengvarského vyjadrenia, že dôvodom jeho konca majú byť podmienky, v ktorých mal ako minister niesť zodpovednosť. Lengvarský o tých podmienkach hovoril ako o škodlivom prostredí, plnom politickej korupcie a neskúsenosti.

Generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na úrade vlády Lívia Vašáková zasa poprela Lengvarského vyjadrenia, že MZ je premiantom v plnení úloh z plánu obnovy. "Práve naopak, podľa našich hodnotení je to práve jeden z problémových rezortov," zdôraznila.

Lengvarský oznámil pripravenosť podať žiadosť o ukončenie poverenia viesť rezort zdravotníctva po stredajšom (28.2.) rokovaní vlády, prezidentka Zuzana Čaputová ju vo štvrtok akceptovala. Lengvarský bol na čele rezortu od apríla 2021.

01 - Modified: 2023-06-02 13:01:23 - Feat.: - Title: Heger: Výstavba Rázsoch z plánu obnovy bola dobrým plánom. Ale nie každý plán sa podarí 02 - Modified: 2023-06-01 11:33:21 - Feat.: - Title: Heger predstavil novú posilu Demokratov, je ňou jadrový fyzik z CERN-u 03 - Modified: 2023-05-31 12:35:53 - Feat.: - Title: Demokrati reagujú na Fica. Tvrdia, že šéf Smeru sa bojí 04 - Modified: 2023-05-30 15:40:10 - Feat.: - Title: Heger sa stretol s premiérom. Nevidí zmysel vysloviť dôveru členom vlády, ktorých by potom chcel odvolávať 05 - Modified: 2023-05-30 13:30:00 - Feat.: - Title: Predčasné voľby sú dôkazom, že Slovensko nie je Španielsko
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. jún 2023 13:57