Poslankyňa Národnej rady Mária Kolíková (SaS). FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Politici si pripomenuli obete holokaustu, odsúdili nenávistné prejavy. Nemožno ich tolerovať, tvrdí SaS

27.01.2023, 14:50
Autor:
TASRTASR

Šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová pripomenula milióny zabitých a umučených ľudí v koncentračných táboroch. "Aj toto dokáže ľudská nenávisť," povedala.

Nenávistné prejavy nemožno tolerovať, z minulosti sa treba poučiť. Aj takýmito slovami si politici na sociálnej sieti pripomenuli Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.

SaS zdôraznila, že nenávistnými prejavmi je popretkávaná aj súčasná spoločnosť a nemožno ich tolerovať. "Holokaust vznikol ako produkt nenávisti a kolektívneho ticha či ľahostajnosti, pričom sa aj dnes môže týkať každého jedného z nás. Malo by nám preto záležať na tom, aby neboli prejavy neznášanlivosti v našej spoločnosti tolerované. Miera nenávistných prejavov a útokov na slabších často aj dnes prekračuje únosné hranice," uviedla poslankyňa a exministerka Mária Kolíková (SaS). Zdôraznila, že chrániť základné ľudské práva, brániť hodnoty ľudskosti, rovnosti a rozmanitosti je povinnosťou všetkých. Spolu s ďalšími predstaviteľmi strany odmietli neznášanlivosť.

image

Holokaust pripomína, že od nenávisti k ohavným skutkom nie je ďaleko, varuje Eduard Heger

Šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová pripomenula milióny zabitých a umučených ľudí v koncentračných táboroch. "Aj toto dokáže ľudská nenávisť. Dôvod si vždy dokáže nájsť. Nikdy nezabudnime, do akých obludných rozmerov dokáže narásť zlo, ak sa mu nepostavíme hneď od začiatku," povedala.

"Nesmieme zabudnúť ani na smutnú časť našej histórie. Z územia Slovenska vypravil ľudácky režim na smrť 105-tisíc ľudí židovského pôvodu. Vtedy si za nepriateľov vybral Židov, Rómov... Nezabúdajme, neopakujme históriu," zdôraznil podpredseda strany Smer-SD Richard Takáč.

image

Izraelský prezident Herzog v Európskom parlamente hovoril o antisemitizme a popieraní holokaustu

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec Národnej rady Peter Pellegrini pripomenul, že politika nenávisti a ideológia nadradenosti jednej rasy nad druhou si vyžiadala milióny nevinných ľudských obetí. "Nedovoľme, aby sa dejiny opakovali v tejto zvrátenej podobe a postavme sa vždy voči tým, ktorí sa ich snažia účelovo dezinterpretovať a tak šíriť zlo ďalej," apeloval.

Predseda Republikovej rady mimoparlamentnej Aliancie László Sólymos zdôraznil potrebu poučiť sa z minulosti a nezabudnúť. "Osudy šiestich miliónov zabitých v táboroch, aj tých, ktorí sa vrátili, nám pripomínajú, čo dokáže človek, keď je zmanipulovaný. Klamstvá alebo, ako ich poznáme dnes, hoaxy a konšpirácie, v každej dobe podnecujú k nenávisti a tá k násiliu," upozornil. V tejto súvislosti sa poďakoval aj za činnosť inštitúcií, ktoré zachovávajú svedectvá preživších.

01 - Modified: 2023-01-27 12:24:08 - Feat.: 1 - Title: Paradox v OĽANO. Poslanci chcú neskorší termín volieb, ktorý nahráva rozpadu hnutia 02 - Modified: 2023-01-27 10:54:21 - Feat.: 1 - Title: Septembrový termín volieb prejde určite, nie je vylúčený ani iný, tvrdí Kollár. Bude hlasovať aj za ostatné 03 - Modified: 2023-02-20 14:46:26 - Feat.: 0 - Title: Čo sa zmenilo za 11 rokov od protestov Gorila (Brífing HN)
01 - Modified: 2023-06-02 13:37:01 - Feat.: - Title: Nastupujúca šéfka agentúry OSN pre migráciu odsúdila zneužívanie migrantov na politické zisky 02 - Modified: 2023-05-20 07:09:12 - Feat.: - Title: Na Slovensku chce aktuálne vzniknúť 14 nových politických strán, informuje Ministerstvo vnútra 03 - Modified: 2023-05-21 22:00:00 - Feat.: - Title: Stavebný zákon prišiel v najhoršej forme. Mestá sú nervózne, môžu stratiť kontrolu, tvrdí Kaliňák 04 - Modified: 2023-05-17 15:23:41 - Feat.: - Title: Orbán odcestoval na schôdzku Internacionály demokratického stredu, presadzuje konzervatívnu politiku 05 - Modified: 2023-05-12 17:08:11 - Feat.: - Title: Provojnoví nacionalisti vstupujú do politiky, chcú "zachrániť Rusko ako štát"
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. jún 2023 03:15