Šéf hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. FOTO: TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Valášek bude v parlamente hlasovať za vyslovenie nedôvery Matovičovi. PS to podporí, hovorí Šimečka

24.09.2022, 07:46
Autor:
TASRTASR

Progresívne Slovensko chce pokračovať v príprave návrhov zákonov, ktoré bude strana prostredníctvom poslanca Tomáša Valáška ponúkať parlamentu, povedal šéf hnutia.

Podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Tomáš Valášek bude v parlamente hlasovať za vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO). Ani vláda ako taká sa nemôže automaticky spoliehať na podporu PS. V diskusii TASR TV to povedal predseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka.

Ak by bol v parlamente návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi a tým aj celému kabinetu, PS by zvažovalo okolnosti toho, kto a z akých dôvodov takýto návrh podal. "Ale nebudeme dávať vláde bianko šek a garantovať, že by sme ju podporili určite," upozornil Šimečka.

V Progresívnom Slovensku chcú pokračovať v príprave návrhov zákonov, ktoré budú prostredníctvom Tomáša Valáška ponúkať parlamentu a sú pripravení ad hoc podporiť iniciatívy iných strán, ktoré budú považovať za prospešné.

image

SaS podala návrh na odvolávanie Matoviča. Sulíkovci sa bez hanby spoja aj so smerákmi, reagoval

O prorodinnom balíčku

"Ak bude napríklad zmysluplný návrh na pomoc ľuďom v ťažkých časoch vysokých cien energií, náš poslanec to podporí," povedal Šimečka.

Napríklad prorodinný balík z dielne ministerstva financií však podľa neho nebol adresný a podporu by získali aj ľudia, ktorí ju nepotrebujú.

"Ak bude tento rodinný balík súčasťou štátneho rozpočtu, to je jedna miliarda, tak to bude obrovský problém. Aj problém pre nás to podporiť," poznamenal.

Prekonanie vysokej inflácie, vrátane cien energií, si podľa neho bude vyžadovať kombináciu opatrení prijímaných na európskej aj slovenskej úrovni.

image

Šéf Penta Real Estate: Pri drahších bytoch polovica klientov pošle peniaze priamo na účet bez hypotéky

Krotenie cien energií

"Musíme skrotiť ceny elektrickej energie na burze, podľa mňa neodrážajú realitu. Kľúčové je oddeliť ceny plynu od výsledných cien elektriny. Zastropovanie cien, dokonca aj v európskom meradle znamená zásah do trhu, ale situácia si to vyžaduje," uviedol Šimečka.

Slovenské riešenie by podľa neho okrem stropovania cien malo obsahovať aj adresnú podporu ohrozeným skupinám obyvateľstva a kompenzácie pre firmy, domácnosti a verejné inštitúcie. "My navrhujeme aj výrazné zníženie poplatkov v oblasti elektriny a zníženie DPH na elektrinu," povedal.

Na európskej úrovni sa podľa neho ako odpoveď na čiastočnú mobilizáciu v Rusku a referendá prebiehajúce na okupovaných územiach pripravuje nový balík sankcií.

"Netreba sa nechať zastrašiť a treba pokračovať v pomoci Ukrajine, finančnej, politickej, ale aj vojenskej. Priznanie zo strany Ruska, že je potrebná mobilizácia, je ďalším dôkazom, že Ukrajine sa darí získavať územia späť," uzavrel Šimečka.

 

01 - Modified: 2022-09-23 14:36:50 - Feat.: 1 - Title: SaS podala návrh na odvolávanie Matoviča. Sulíkovci sa bez hanby spoja aj so smerákmi, reagoval 02 - Modified: 2022-09-22 12:45:08 - Feat.: 1 - Title: Cigániková kritizuje koalíciu: Predtým podržali Fica, teraz sú im komunisti a fašisti prednejší ako SaS 03 - Modified: 2022-09-22 14:18:06 - Feat.: 1 - Title: Ohýbala sudkyňa v prípade finančníka Haščáka právo? Podľa jej nadriadeného tomu nič nenasvedčuje 04 - Modified: 2022-09-21 16:59:57 - Feat.: 1 - Title: Erik Tomáš: Vyzerá to tak, že v zákulisí už vznikol politický obchod. Testom budú dve dôležité hlasovania
01 - Modified: 2023-06-02 12:58:23 - Feat.: - Title: Kollár odmietol spojenie s vlastníkom budovy, do ktorej sa sťahuje správa ciest 02 - Modified: 2023-05-30 09:26:35 - Feat.: - Title: Progresívci považujú za dôležité vysloviť dôveru vláde odborníkov 03 - Modified: 2023-05-29 13:27:55 - Feat.: - Title: Ódorova vláda má čas požiadať parlament o dôveru do polovice júna 04 - Modified: 2023-05-29 07:00:09 - Feat.: - Title: Nezaradení poslanci okolo Hegera nepodporia mimoriadnu schôdzu 05 - Modified: 2023-05-29 09:50:38 - Feat.: - Title: Poslanci ani na druhý pokus neotvorili mimoriadnu schôdzu k balíku zákonov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. jún 2023 14:13