TASR - Pavel Neubauer
StoryEditor

Valášek a Kollár po odchode zo Za ľudí riešia budúcnosť. Hovoria s viacerými stranami

13.03.2021, 12:22
Autor:
TASRTASR
Kollár nechce, aby došlo k chybe, ktorá sa podľa neho udiala nespojením PS, Spolu a Za ľudí do predvolebnej koalície.

Nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Valášek o svojej politickej budúcnosti debatuje s mimoparlamentným hnutím Progresívne Slovensko či stranou Spolu. O spájaní demokratických síl sa rozpráva aj s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

Valášek odišiel nedávno z koalície i zo strany Za ľudí, nasledoval svojho kolegu poslanca a primátora Hlohovca Miroslava Kollára. Aj ten avizuje, že v politike nekončí, pripúšťa spoluprácu s PS, hoci s predstaviteľmi hnutia sa ešte nestretol.

Chcú byť alternatívou

Valášek tvrdí, že nebude zakladať novú stranu. Kollár zase nechce, aby došlo k chybe, ktorá sa podľa neho udiala nespojením PS, Spolu a Za ľudí do predvolebnej koalície.

"Určite ostávam v politike, chcem pomôcť budovať alternatívu súčasnej koalícii a opozícii. Aby si ľudia, ktorí chcú fungujúce a prosperujúce Slovensko, nemuseli vyberať medzi Igorom Matovičom, zlodejmi a fašistami," uviedol Valášek.

"Bavím sa s viacerými stranami ako Spolu a Progresívne Slovensko a ľuďmi ako Miro Kollár a Matúš Vallo o spájaní demokratických síl," doplnil.

Kollár sa takisto chce podieľať na vzniku alternatívy k "chaotickému a nekompetentnému" spôsobu vládnutia súčasného premiéra.

Čo bude po Matovičovi

Po skončení Matovičovej vlády bude podľa neho potrebná kompetentná exekutíva, ktorá krajinu vyvedie z krízy. Rozpráva sa o tom s politikmi z centrálnej aj lokálnej úrovne i ďalšími odborníkmi.

Kollár nevylučuje nový subjekt. "Ja dnes neviem, či sa nakoniec spolupráca na príprave pomatovičovskej alternatívy udeje na pôdoryse existujúcich strán alebo nového subjektu," povedal.

"V závere by sme však mali všetci veľmi úzko spolupracovať, aby sme nezopakovali chybu, ktorá sa udiala nespojením PS, Spolu a Za ľudí do predvolebnej koalície," vyhlásil s tým, že dôsledkom toho je, že dnes vládne Matovič.

Vallo rieši mesto

Vallo reagoval, že sa rád stretne s Valáškom, no prioritou je pre neho hlavné mesto. "Je prirodzené, že v tejto situácii ľudia, ktorí majú záujem o veci verejné a majú k sebe názorovo a ideovo blízko, sa viac ako inokedy rozprávajú o svojich predstavách a plánoch. S Tomášom Valáškom sa rád stretnem, lebo ma jeho pohľad na súčasný politický vývoj zaujíma. Prioritou pre mňa však naďalej zostáva Bratislava," uviedol.

Hnutie PS komunikuje s viacerými politickými aj nepolitickými osobnosťami o spolupráci. S Vallom diskutujú podľa šéfky PS Ireny Bihariovej primárne o pokračovaní spolupráce na komunálnej úrovni. "Matúša Valla si vážime a veríme, že sa nám podarí prispieť k jeho úspešnému znovuzvoleniu za primátora Bratislavy," priblížila.

Vallo i Kollár sú viceprezidenti Únie miest Slovenska, ktoré vedie Richard Rybníček. Ten v roku 2016 oznámil založenie vlastnej strany TOSKA, ktorá napokon nevznikla.

V súčasnosti nemá ambíciu vstúpiť do politického subjektu. Uviedol, že o tom nerokuje s Kollárom, Vallom ani nikým ďalším. "Plne sa sústredím na mesto Trenčín a na prácu pre Úniu miest Slovenska. To sú moje priority," doplnil.

01 - Modified: 2021-03-02 11:45:18 - Feat.: 0 - Title: Pnutie v Za ľudí: Remišová je znechutená a avizuje zásadné rozhodnutie, Benčík zvažuje odchod 02 - Modified: 2021-03-02 13:59:24 - Feat.: 0 - Title: Kolíková pripustila, že hrozí rozpad poslaneckého klubu Za ľudí 03 - Modified: 2021-03-05 13:07:55 - Feat.: 0 - Title: Matoviča kritizujú aj ľudia z jeho blízkeho okolia. Povedal mi, že som ho sklamal, hovorí Krošlák 04 - Modified: 2021-03-06 09:54:37 - Feat.: 0 - Title: Letanovská zo Za ľudí: Dochádza mi trpezlivosť. Matovičov štýl je neprijateľný, požadujeme dve veci 05 - Modified: 2021-03-02 10:24:30 - Feat.: 0 - Title: Valášek odchádza aj zo strany Za ľudí, tá by v koalícii mala ostať
01 - Modified: 2023-04-20 10:09:13 - Feat.: - Title: Zásadná reforma sa nezvykne ohlasovať v závere volebného obdobia, tvrdia Demokrati 02 - Modified: 2023-03-31 10:09:42 - Feat.: - Title: Poslanci Národnej rady odmietli novelu zákona, posilnila by tlak na verejných funkcionárov v poskytovaní informácií 03 - Modified: 2023-03-09 17:03:01 - Feat.: - Title: Demokrati nie sú druhé OĽANO. S hnutím Matoviča sa spájať nebudú, tvrdí Miroslav Kollár 04 - Modified: 2023-03-07 12:16:07 - Feat.: - Title: Slovensko má novú politickú stranu: Lídrom Demokratov bude Heger, zobral k sebe viacero silných mien 05 - Modified: 2023-02-28 17:02:46 - Feat.: - Title: Z lídra outsider: Dzurindu nevideli na čele Modrej koalície ani ľudia, ukazuje prieskum. Šance má opäť Heger
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. jún 2023 09:12