StoryEditor

Čaputová vystúpila v OSN. Svetových lídrov kritizovala, že nevedia spolupracovať

25.09.2019, 07:25
Autor:
TASRTASR
Jeden z príkladov, kde sa nevedia dohodnúť, je podľa slovenskej prezidentky klimatická kríza.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v prejave v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku v utorok večer miestneho času zdôraznila potrebu rešpektovania pravidiel na medzinárodnej úrovni a vyzvala na boj proti klimatickým zmenám.

"Je dôležité si pripomínať, že ak jedna krajina oberie inú krajinu o územie, treba to nazvať okupáciou a nemýliť si to s mierovými aktivitami," vyhlásila.

"Šírenie nenávisti alebo falošnej propagandy sa nesmie nazývať slobodou prejavu a použitie chemických zbraní proti nevinným občanom sa nesmie ospravedlňovať bojom proti terorizmu," upozornila Čaputová a dodala, že toto sú jedny z dôvodov pre budovanie silnej OSN.

Kritizovala však, že "máme vážne ťažkosti dohodnúť sa na nových pravidlách". Týka sa to predovšetkým klimatických zmien, nových technológií, kybernetickej oblasti a umelej inteligencie. Kritike podrobila aj populizmus a uprednostňovanie národných záujmov pred "celosvetovým dobrom".

"A pritom najlepší spôsob ako byť vlastencom nespočíva v národnom sebectve, ale v spolupráci. Ako kľúčový problém tu vidím klimatické zmeny," povedala Čaputová s dôvetkom, že obzvlášť ju znepokojuje popieranie klimatických zmien.

"Vedecké dôkazy sú jasné: klimatická zmena je faktom a čas sa nám kráti. Ak však budeme konať hneď, môžeme znížiť emisie uhlíka v priebehu 12 rokov a udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia," uviedla prezidentka.

"Ak môžeme byť úspešní na miestnej úrovni vďaka aktivistom a mimovládnym organizáciám, ak máme úspešné zelené firmy, prečo by sme to nemohli urobiť na celosvetovej úrovni?" pýtala sa v prejave Čaputová.

Zopakovala svoje vyjadrenia z pondelkového klimatického summitu, kde účastníkov informovala o pláne Slovenska zatvoriť uhoľné bane na Hornej Nitre. Slovensko sa okrem toho zaviazalo k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Prezidentka poukázala na dôležitosť dodržiavania záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody a vyzvala na "ďalekosiahle zmeny" v spôsobe podnikania, výrobe energie, ale aj v životnom štýle.

Podľa nej si súkromné firmy začínajú uvedomovať, že investície do zelenej ekonomiky môžu byť "ziskové a ekonomicky racionálne", keďže takéto opatrenia vytvárajú nové podnikateľské príležitosti a pracovné miesta.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

01 - Modified: 2024-05-05 13:08:04 - Feat.: - Title: Čaputová sa nechystá do straníckej politiky, vo verejnom priestore však zostať chce 02 - Modified: 2024-05-05 07:18:41 - Feat.: - Title: Nenávisť proti židom rastie. Najmenej štyri synagógy na Manhattane v sobotu dostali hrozby bombou 03 - Modified: 2024-05-05 07:21:19 - Feat.: - Title: Brazíliu po silných dažďoch zalialo bahno, obetí záplav je už vyše 50 04 - Modified: 2024-05-05 07:14:05 - Feat.: - Title: Extrémne sucho na Filipínach opäť odkrylo 300-ročné potopené mesto 05 - Modified: 2024-05-03 11:46:14 - Feat.: - Title: Slobodné médiá a demokracia sú od seba neoddeliteľné. Zastrašovanie tam nepatrí, vraví Čaputová
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. máj 2024 02:55