Mikuláš DzurindaHN/ Peter Mayer
StoryEditor

Dzurindovi chýbajú v politike odvážni lídri, pri Kiskovi má otázniky

05.05.2019, 08:41
Autor:
TASRTASR
Expremiér Mikuláš Dzurinda nevidí pred voľbami spoluprácu na strane opozície.

Bývalému slovenskému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi chýbajú v politike skutoční lídri a odvážni politici. Dnes marketing prevyšuje podstatu veci, a to ho znepokojuje.

Dzurinda je skeptický pokiaľ ide o otázku lídrov po ďalších parlamentných voľbách. Otázniky má expremiér aj pri prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý mieni založiť politickú stranu.

Skepsu pri otázke o lídroch v ňom vyvoláva to, že parlamentné voľby sú za rohom (na budúci rok, pozn. TASR) a nevidí spoluprácu na strane opozície.

"Nevidím stmeľovateľa, lídra, ktorému by išlo o širšiu vec, ktorý by prišiel s projektom, programom, pre ktorý by získaval ostatných. Nič také nevidím, a preto ma to znepokojuje," povedal pre TASR.

Pri Kiskovi neporozumel myšlienke

Otáznik dáva aj na Kisku. "Lebo som neporozumel pohnútkam. Moja celoživotná skúsenosť je, že dôležitá je myšlienka. Tu som doposiaľ neporozumel, čo by malo byť tou ideou projektu pána prezidenta Kisku. Povedať, že chceme uchopiť moc... To dá zdravý rozum, to je prostriedok, ale nie idea, pre ktorú by som sa mal hnať," povedal pre TASR Dzurinda.

Poukázal, že demokratické strany na čele s ním hnala pred 15 rokmi túžba zmodernizovať Slovensko, dotlačiť ho do euroatlantických štruktúr. "To bolo racionálne, to bola silná jasná myšlienka," doplnil Dzurinda, ktorému chýbajú odvážni politici.

"Uniká nám podstata"

"Zdá sa mi, že v minulosti lídri aj v Taliansku, Francúzsku, Spojenom kráľovstve predsa len viac premýšľali o tom, čo treba urobiť tak, aby riešenia boli udržateľné, pozitívne v stredno a dlhodobom výhľade. Za tých 15 rokov sme sa posunuli kdesi vo vývoji tak, že všetci chcú byť za pekných, moderných, progresívnych a podstata nám uniká," doplnil.

Dzurinda sa čuduje, keď ho mladí, s ktorými sa stretáva, presviedčajú, aký je dôležitý marketing. "Aké je dôležité to, ako veci vyzerajú, nie aké sú vo svojej podstate. Keď sa ich pýtam, čo bude, keď sa ukáže, že tá podstata je zlá, tak povedia, že prebalíme, kúpime nové. Mne sa zdá, že je to trochu nebezpečné. Dá sa tomu rozumieť, ale neponúka to perspektívu," upozornil.

01 - Modified: 2023-05-25 18:18:47 - Feat.: - Title: Z rozpadu Modrej koalície vznikol „Modrý most“. Stranám na spájanie neostáva veľa času 02 - Modified: 2023-05-08 14:44:23 - Feat.: - Title: Úradnícka vláda prispeje k upokojeniu situácie, tvrdí Dzurinda 03 - Modified: 2023-04-14 11:21:43 - Feat.: - Title: Naď potvrdil, že Demokrati rokujú s Dzurindom aj KDH, tí sa spájať zatiaľ nechcú 04 - Modified: 2023-04-06 17:10:13 - Feat.: - Title: Proces v daňovej kauze exprezidenta Kisku presunuli na koniec júna 05 - Modified: 2023-04-06 09:15:20 - Feat.: - Title: HN24: Dzurinda
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. máj 2023 06:05