Pixabay
StoryEditor

Nová vakcína proti detskej obrne je na svete. Výroba je jednoduchá, náklady nízke

16.08.2017, 10:33
Autor:
ČTKČTK
Britskí vedci vyrobili syntentickú vakcínu proti detskej obrne.

Výroba vakcíny je podľa nich jednoduchá a náklady nízke, informoval dnes spravodajský server BBC. Vírus detskej obrny, ktorý útočí na nervovú sústavu, môže do niekoľkých hodín spôsobiť trvalé ochrnutie.

Medzi deťmi, obzvlášť v nehygienických podmienkach vojnových zón, sa choroba šíri rýchlo. Experti odhadujú, že na každý prípad detskej obrny, ktorý svoju obeť paralyzuje, pripadá až 200 infekcií, u ktorých sa symptómy neprejavujú.

Nová vakcína by podľa vedcov mohla nielen pomôcť odstrániť detskú obrnu, ale aj bojovať s nečakanými epidémiami, aké spôsobili napríklad vírusy ebola či zika. Vakcína napodobňuje vírus detskej obrny, a je tak schopná docieliť reakcie imunitného systému.

Infekciu šíriť nemôže

Vakcínu vedci vyrobili s pomocou metabolizmu rastliny príbuznej tabakovníku. Použili na to genetický kód, ktorý tvorí vonkajšiu časť vírusu detskej obrny, pridali k nemu aj časti vírusov, ktoré bežne napádajú rastliny.

Túto zmes následne primiešali do hliny a rastlinu infikovali. Keď sa infekcia začala šíriť, rastliny si prečítali genetické inštrukcie a začali vyrábať látky obranné látky. Infikované listy vedci  zmiešali s vodou, rozmixovali a extrahovali z nich vakcínu.

Vakcínu úspešne testovali na zvieratách a jej detailná analýza potvrdila, že sa veľmi podobá vírusu detskej obrny. "Je to veľmi sľubná technológia.... Dúfam, že v blízkej budúcnosti budeme vyrábať vakcíny s pomocou rastlín," povedal profesor George Lomonossoff, ktorý sa na výskume podieľal.

Finančné prostriedky na výskum poskytla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), v snahe prísť s náhradou bežnej vakcíny proti detskej obrne. Detská obrna, ktorá v niektorých prípadoch môže spôsobiť celkovú paralýzu, je pre značnú časť sveta minulosťou.

Vírus však doteraz existuje. Súčasná vakcína, ktorá používa oslabený vírus detskej obrny, predstavuje isté riziká. "Súčasné vakcíny proti obrne sa vyrábajú z veľkého množstva živého vírusu, s čím je spojené riziko nechceného úniku," uviedol riaditeľ britského Národného inštitútu pre biologické štandardy a kontrolu Andrew Macadam.

Od tejto technológie si vedci sľubujú veľa. Chceli by ju využiť aj pri vývoji iných vakcín. V súčasnej chvíli vedci skúmajú možnosť vyrobiť s pomocou rastlín vakcínu proti chrípke, ktorej výroba je zatiaľ časovo náročná.

01 - Modified: 2024-07-01 13:23:11 - Feat.: - Title: Európska komisia schválila prvú vakcínu proti ochoreniu chikungunya 02 - Modified: 2024-07-01 13:00:00 - Feat.: - Title: Vedci do posledného dielka rozobrali e-cigarety a vaporizéry. Toto všetko sa v nich nachádza, sú postrach pre prírodu 03 - Modified: 2024-06-30 07:00:00 - Feat.: - Title: V Egypte objavili 33 starovekých hrobiek s múmiami. Vďaka nim vieme, aké ochorenia pred tisíckami rokov boli 04 - Modified: 2024-06-29 11:42:28 - Feat.: - Title: Transplantácia geneticky upravených orgánov či širšie využívanie AI vo vede. Tieto technológie majú vyriešiť svetové problémy 05 - Modified: 2024-06-27 12:00:00 - Feat.: - Title: V sibírskom permafroste objavili úžasne zachovaného starovekého vlka. Takmer neporušený strávil v ľade viac ako 40-tisíc rokov
menuLevel = 2, menuRoute = science/medicina, menuAlias = medicina, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
02. júl 2024 07:01