Reuters
StoryEditor

Naši vedci vyvíjajú nové detekčné testy na vírusy a baktérie

08.02.2021, 09:52
Autor:
TASRTASR
Vedci Slovenskej akadémie vied vyvíjajú detekčné metódy určené na monitorovanie výskytu baktérií a vírusov v splaškových vodách.

V odpadových vodách sa nachádza veľké množstvo mikroorganizmov a chemických prvkov, ktoré sú obrovskou zásobárňou informácií o ľudskom zdraví a správaní.

Nový projekt s Taiwanom

Vedci Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvíjajú detekčné metódy určené na monitorovanie výskytu baktérií a vírusov v splaškových vodách.

V budúcnosti môžu byť súčasťou systémov včasného varovania, ktoré budú schopné detegovať nebezpečné a vysoko nákazlivé patogény. Informovala o tom Katarína Gáliková z referátu pre komunikáciu a médiá SAV.

Vedci z Ústavu molekulárnej biológie SAV spolu s taiwanskými partnermi z Národnej univerzity Cheng Kung v týchto dňoch odštartovali projekt Pathogen Tracker - Epidemiológia vody/odpadovej vody: Vývoj spoľahlivých molekulárno-biologických detekčných metód pre dohľad nad ohniskami epidémií.

V rámci neho sa zameriavajú na detegovanie baktérií rezistentných voči antibiotikám a vírusov SARS-CoV-2 a dengue v odpadových vodách.

"Naším cieľom je vyvinúť a optimalizovať niekoľko molekulárnych detekčných testov založených na technikách qPCR a RT-qPCR, ktoré nás upozornia nielen na výskyt, ale aj na množstvo potenciálnych patogénov," vysvetlil Domenico Pangallo z Ústavu molekulárnej biológie SAV.

Rýchle a spoľahlivé

Výhodou takýchto testov je ich rýchlosť a spoľahlivosť. Súčasťou výskumu je aj hĺbková analýza vírusových a mikrobiálnych spoločenstiev prostredníctvom moderného vysokovýkonného sekvenovania.

"Naše výsledky budeme porovnávať s výsledkami našich projektových partnerov na Taiwane. To nám umožní lepšie porozumieť vírusovým a bakteriálnym interakciám v študovaných prostrediach," doplnil molekulárny biológ.

Organizmy vrátane baktérií a vírusov spolu s rôznymi chemickými prvkami agregujú v kanalizácii a vytvárajú takzvané "patogénne spoločenstvo". Pravidelné sledovanie jeho zloženia môže byť v budúcnosti jedným z vhodných riešení, ako čeliť ďalším pandémiám.

Projekt bude trvať do roku 2023. Bol podporený v rámci bilaterálneho programu SAS-MOST Joint Research Projects, ktorý je súčasťou 13-ročnej spolupráce SAV a Ministerstva pre vedu a technológie na Taiwane.

01 - Modified: 2024-05-17 11:30:00 - Feat.: - Title: Smrteľná baktéria z vody sa nebezpečne rozširuje. U našich susedov zabila tento rok už desiatky ľudí 02 - Modified: 2024-05-18 10:00:00 - Feat.: - Title: Vedci vytvorili nový ekologický plast. V prírode sa sám rozloží už do pár mesiacov 03 - Modified: 2024-05-09 16:00:00 - Feat.: - Title: Vedci vytvorili vakcínu, ktorá môže chrániť pred budúcimi koronavírusmi 04 - Modified: 2024-05-07 11:18:03 - Feat.: - Title: Každoročne uniknú z laboratórií desiatky smrteľných chorôb. Patogény by mohli spustiť ďalšiu pandémiu 05 - Modified: 2024-04-24 07:00:00 - Feat.: - Title: NASA našla v kozme zmutované baktérie. Môžu ohroziť posádku na vesmírnej stanici
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
19. máj 2024 01:54