J. Hinkelman, L. Vršanská, Science of Nature
StoryEditor

Slováci opísali 98 miliónov rokov starého švába. Ich výskum si všimol prestížny časopis Science

11.05.2020, 14:45
Autor:
TASRTASR
Jeden z najprestížnejších vedeckých svetových časopisov Science okomentoval výskum dvoch študentov paleontológa Petra Vršanského z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavu vied o Zemi SAV.

Dvojica študentov opísala jednu z najbežnejších a najdôležitejších fosílií v mjanmarskom jantári. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Doktorand Ústavu zoológie SAV Jan Hinkelman a stážistka na Ústave vied o Zemi SAV Lucia Vršanská publikovali štúdiu mikroorganizmov z čias dinosaurov v nemeckom multidisciplinárnom časopise Science of Nature. Vzápätí ju komentoval samotný Science.

„Dôraz je na opise nového švába Mesoblatta maxi, objaveného v jantári, ktorý je 98 miliónov rokov starý a pochádza z ázijského Mjanmarska. Dospelé jedince a aj mláďatá boli opísané spolu s výlučkami a predstavujú takzvané stopy po činnosti vyhynutých organizmov. Mikroskopické pozorovania po prvý raz preukázali prítomnosť dokonale zachovaných prvokov, baktérií a peľu z čias dinosaurov,“ povedal Vršanský.

Paleontológ ďalej uvádza, že moderné šváby a termity obsahujú podobné symbiotické prvoky a baktérie v žalúdkoch a aj celú bohatú mikrobiálnu komunitu.

„Najdôležitejšia fosília je opísaná ako Chlamydomonas hanublikanus, nový druh zelenej riasy v bičíkatom aj cystickom štádiu. Tieto okrúhle cysty sú, paradoxne, najbežnejšou fosíliou v mjanmarskom jantári, prítomné v každom kúsku spomedzi 110 zozbieraných ton. Doteraz buď úplne unikala pozornosti, alebo bola považovaná za mŕtve častice, za prachové častice,“ povedal paleontológ.

Výskum poukázal na bohatú mikroflóru a mikrofaunu a prakticky vytyčuje celý nový smer výskumu vedúci k pochopeniu suchozemského ekosystému z čias dinosaurov. Ďalší výskum smeruje k opisu prvých komplexných spoločenstiev mikroorganizmov a aj vírusov, ktoré sa prakticky mimo jantáru nemajú ako zachovať.

01 - Modified: 2024-07-03 09:00:00 - Feat.: - Title: Vieš, čo spája smrtiaci asteroid s fľaškou červeného? Vedci tvrdia, že vyhynutie starovekých plazov podporilo šírenie hrozna 02 - Modified: 2024-07-03 08:37:28 - Feat.: - Title: FOTO Lego predstavilo kocky vyrobené z meteoritového prachu. Pozrieť si ich môžeš aj na vlastné oči 03 - Modified: 2024-07-01 13:00:00 - Feat.: - Title: Vedci do posledného dielka rozobrali e-cigarety a vaporizéry. Toto všetko sa v nich nachádza, sú postrach pre prírodu 04 - Modified: 2024-06-29 11:42:28 - Feat.: - Title: Transplantácia geneticky upravených orgánov či širšie využívanie AI vo vede. Tieto technológie majú vyriešiť svetové problémy 05 - Modified: 2024-06-26 06:21:35 - Feat.: - Title: Sledovanie športu môže ovplyvniť, koľko ješ. Od náročnosti závisí, či sa budeš prejedať alebo nie, zistili vedci
menuLevel = 2, menuRoute = science/biologia-a-chemia, menuAlias = biologia-a-chemia, menuRouteLevel0 = science, homepage = false
04. júl 2024 14:33