Dreamstime
StoryEditor

Vie vaša firma zabezpečiť ochranu pri práci. Nezanedbala tieto zásady?

24.04.2018, 14:32
Autor:
vegveg
Aj pád z malej výšky na tvrdý povrch dokáže spôsobiť vážne, až smrteľné zranenia. Pády z výšok sú jednou z najčastejších príčin pracovných úrazov.

Aj vysoko, aj hlboko

„Podľa platnej legislatívy je dolná hranica pre klasifikáciu prác vo výškach 1,5 metra. Už vtedy musia byť pri práci použité prostriedky kolektívneho alebo osobného zabezpečenia. Horná hranica výšok pre prácu vo výškach nie je definovaná. Limit prestavujú najvyššie miesta alebo budovy, na ktorých treba urobiť určitú prácu,“ vysvetľuje Norbert Capák zo spoločnosti Delux.

Ochranu pri prácach vo výškach rozdeľujeme na kolektívnu a osobnú. Kolektívnu predstavujú zábradlia, lešenia, plošiny, siete a iné bezpečnostné prvky. V prípadoch, keď nie je možné z konštrukčného alebo finančného hľadiska tento typ zabezpečenia použiť, prichádza do úvahy osobné zabezpečenie v podobe postrojov s príslušenstvom.

Pri ochrane proti pádu osobným zabezpečením sa používa celý systém ochrany proti pádu – od miesta ukotvenia alebo zariadenia na ukotvenie, celotelového bezpečnostného postroja, cez spojovacie prvky v podobe prídavných lán, samonavíjacích kladiek, tlmičov pádu, až po preventívne prostriedky na prípad evakuácie a záchrany. Veľmi dôležitou súčasťou celého systému ochrany je edukácia pracovníkov a praktický tréning pre správne používanie prostriedkov osobného zabezpečenia proti pádu.

V prípade hĺbok, kde hrozí utopenie, zapadnutie alebo zasypanie musí byť pracovník zabezpečený nezávisle od výšky v akej sa nachádza, ak tam nie je zábradlie.


Medzi najčastejšie príčiny nehôd pri práci vo výškach patria:
pády z prenosného rebríka,
pády zo strojov a strojových zariadení počas montáže či údržby strojov
prepadnutia – pády do hĺbky
pády z nezaistených striech
pády z pevne zabudovaného rebríka
zranenia spôsobené padajúcimi predmetmi.

Čo sa pri práci vo výškach najviac podceňuje?
zodpovednosť
plánovanie
riadenie práce a odborný dohľad
pravidlá bezpečnosti práce
pracovné vybavenie
ochranné pracovné prostriedky
spôsobilosť pracovníkov

01 - Modified: 2023-08-18 12:45:29 - Feat.: - Title: Urgentné príjmy čaká kritická noc. Kombinácia aktuálnych faktorov dvíha agresivitu 02 - Modified: 2023-07-15 07:32:16 - Feat.: - Title: Pád z bicykla či kolobežky? Aj to je súčasťou detstva. Zbytočným úrazom sa však možu vyhnúť 03 - Modified: 2023-06-22 14:23:39 - Feat.: - Title: Úrazov po páde z elektrickej kolobežky pribúda. Ide o vážne zranenia, upozorňujú lekári 04 - Modified: 2023-04-07 09:22:32 - Feat.: - Title: Väčšina úrazov sa stane v domácnosti, a to najmä pred veľkonočnými sviatkami 05 - Modified: 2023-02-07 10:00:00 - Feat.: - Title: Úrazy na chodníku sa stávajú bežne, je vhodné sa poistiť. Máte nárok aj na odškodné?
menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/poradenstvo, menuAlias = poradenstvo, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
26. september 2023 17:42