Archív HN
StoryEditor

Choroby a úrazy detí nabúrajú rodinný rozpočet. Ako si môžete pomôcť

03.09.2017, 00:01
Autor:
(msa)(msa)
Nový školský rok prináša rodine nielen pravidelný životný rytmus, na ktorý si treba opäť zvyknúť, ale aj viac chorôb detí a riziká úrazov.

Choré dieťa potrebuje starostlivosť rodiča. Ak ten nepracuje „na plný výkon“, rodine sa zníži mesačný príjem. Ošetrovné má svoje limity a váš príjem sa môže znížiť až takmer na polovicu. A to už môže byť problém. Najmä, ak je rodinný rozpočet zaťažený splátkami hypotéky, úverov a iných výdavkov. Ak nemáte starých rodičov, ktorí by sa o choré dieťa postarali, opakujúce sa choroby dieťaťa, či úraz s dlhodobým liečením poriadne nabúrajú financie rodiny.

Dôležité je budovať odolnosť dieťaťa
Prevenciou sa podľa pediatričky Marty Špánikovej dá zabrániť mnohým chorobám školákov a škôlkárov. „Deťom hrozí ochorenie častejšie ako úraz, preto je prevencia zásadná. Odporúčam celý rok posilňovať imunitu probiotikami, od novembra do marca aj vitamínom D a rybím tukom. Samozrejme, proti vážnym chorobám je dôležité očkovanie,“ hovorí pediatrička.

Ak je malé dieťa viac choré ako zdravé, pediatrička odporúča  prerušiť jeho dochádzku do materskej školy. „Individuálna starostlivosť o dieťa v domácom prostredí je najlepším liekom.“
Rodičia by si mali dať pozor najmä na chrípku, infekcie dýchacích ciest a ochorenia spôsobované pneumokokmi. „Spozornieť je nutné, ak sú infekcie horných dýchacích ciest sprevádzané aj infekciami dolných dýchacích ciest, alebo dieťa stráca chuť do jedla, je chudokrvné a celkovo neprospieva,“ opisuje varovné signály pediatrička. Jedným z najnebezpečnejších ochorení v predškolskom veku je chrípka. „Pozitívne je, že už aj malé deti je možné proti chrípke očkovať.“

Vhodné poistenie pomôže rodine
Ak rodičia zostanú bez príjmu, pocítia to aj ich deti. Vhodným poistením si rodina môže pomôcť. Pritom platí zásada: ak chcete svoje dieťa finančne zabezpečiť, musíte najprv zabezpečiť seba, radí Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Na prvý pohľad sa zdá, že pri výbere poistenia sa stačí pozrieť na všetky riziká, ktoré dieťaťu hrozia pri dennodenných aktivitách. „V skutočnosti by ste mali poistku vyberať najmä podľa toho, do akej miery môže úraz či choroba zasiahnuť rodinný rozpočet. Dieťa síce nemá ekonomický prínos pre rodinu, no pri úraze či chorobe hrozí, že rodič kvôli starostlivosti o dieťa príde o časť príjmu.“

Zvážte finančné rezervy
Rodič by sa mal zamyslieť, aký výpadok príjmu ešte zvládne z vlastnej rezervy a za krytie akých rizík radšej zaplatí poisťovni. „V každom prípade je lepšie nespoliehať sa na sociálnu pomoc od štátu, mohli by ste byť sklamaní.“ Najdôležitejšie je chrániť dieťa pred rizikami, ktoré spôsobujú dlhodobé až trvalé zdravotné následky. Rodičia by preto svoje dieťa mali predovšetkým poistiť voči kritických ochoreniam a trvalým následkom po úraze. „Výšku poistnej sumy vždy prispôsobte možnej strate príjmu, ktorá by v takejto situácii vašej rodine hrozila.“ 

Podľa prieskumov NN Poisťovne by napríklad už mesačná starostlivosť o choré dieťa dočasne ovplyvnila príjem až dvoch tretín slovenských rodín.

Dve najdôležitejšie pripoistenia dieťaťa:
1. Trvalé následky úrazu - ideálne na sumu 100 000 eur vrátane progresie (pri úraze, ktorý zanechá trvalé následky, bude vyplatené percento z poistnej sumy podľa tzv. stupňa poškodenia tela).
2. Kritické choroby – ideálne na sumu 20 -50 000 eur – pri diagnostikovaní niektorej z určenej skupiny chorôb poisťovňa vypláca celú alebo časť poistnej sumy. Poisťovne sa líšia najmä počtom kritických chorôb, ktoré kryjú.

„Ideálne je poistiť dieťa na jednej zmluve spolu s rodičmi. Finančne to vo väčšine prípadov vychádza najlepšie. Druhou možnosťou je samostatné detské poistenie, ktoré je však často podmienené investičnou zložkou poistenia, čo nemusí vyhovovať každému.“
Tieto pripoistenia sa zídu, ak máte nízke finančné rezervy.

Ďalšie pripoistenia dieťaťa je najlepšie vybrať podľa finančnej analýzy životnej a finančnej situácie rodiny. „Čím je finančná situácia rodiny horšia, tým skôr by sa mala chrániť poistením, keďže každá choroba či úraz dieťaťa ju môže finančne ohroziť.“ Do úvahy pripadajú tieto poistenia:
Denná dávka za dobu nevyhnutného liečenia vás odškodní za čas, počas ktorého sa o dieťa neustále staráte. „Vyberajte si pripoistenia, ktoré začínajú po druhom či treťom týždni – sú lacnejšie. Úrazy s krátkym liečením finančne zvládnete aj bez poisťovne.“
Denná dávka pri hospitalizácii: „Podľa interného prieskumu NN poisťovne je priemerná doba, ktorú strávi dieťa v nemocnici, len 6,7 dňa. Preto toto poistenie odporúčame len rodinám so slabšou finančnou situáciou, ktorú by aj krátka hospitalizácia dieťaťa mohla finančne zaťažiť.
Ošetrovné nájdete iba v niektorých poisťovniach. Toto pripoistenie rodičom dokáže nahradiť príjem počas ošetrovania dieťaťa.
Oslobodenie od platenia poistného. Niektoré poisťovne oslobodzujú od platenia pri zdravotnom hendikepe dieťaťa, iné v prípade smrti alebo invalidity rodiča. Pri tejto udalosti preberá platenie poistenia poisťovňa.

Modelový príklad:  rodina s dvomi deťmi (4 a 9 rokov),
aktuálne iba s malou finančnou rezervou

Obe deti môžu byť poistené do 25. roku života v poistnej zmluve jedného z rodičov na tieto riziká:
Trvalé následky úrazu na 100 000 eur (poistná suma 20 000 eur s 500 % progresiou)
Kritické choroby na 20 000 eur
Denná dávka pri úraze na 5 eur/deň (ak bude liečenie trvať aspoň 15 dní)
Denná dávka pri hospitalizácii kvôli chorobe alebo úrazu na 5 eur/deň
Chirurgický zákrok na 1500 eur – vyplatené bude percento z poistnej sumy podľa ohodnotenia operácie
Oslobodenie od platenia poistenia v prípade invalidity rodiča.
Mesačné poistné na obe deti: 25,42 eur

Ak chcete správne a kvalitné poistenie pre vaše dieťa, je lepšie poradiť sa s odborníkom. Nielenže vám odporučí riešenie šité na mieru, ale máte aj istotu, že vám pri poistnej udalosti pomôže s plnením od poisťovne,“ odporúča Marián Búlik.

01 - Modified: 2023-09-25 13:18:34 - Feat.: - Title: Ruské škôlky sa menia na vojenské cvičiská. Od Moskvy až po Sibír si deti obliekajú uniformy a cvičia sa v boji 02 - Modified: 2023-09-19 11:59:20 - Feat.: - Title: V táboroch v Sudáne zomrelo od mája vyše 1200 detí, desaťtisíce ďalších sú v ohrození 03 - Modified: 2023-09-18 09:06:35 - Feat.: - Title: „Zázračné“ mesto Nagi. Ako je možné, že sa v ňom na rozdiel od celého Japonska, rodia deti? 04 - Modified: 2023-09-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Dospievajú deti skôr ako kedysi, ako veľmi ich ovplyvňuje strava a na čo dať v puberte pozor? 05 - Modified: 2023-09-08 09:23:15 - Feat.: - Title: Hrozby z komárov rastú, vracajú sa nebezpečné choroby
menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/obcan-a-majetok, menuAlias = obcan-a-majetok, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
26. september 2023 16:45