StoryEditor

Heger sa pripojil k obmedzeniu dopadov z dovozu ukrajinského obilia do Európskej únie

31.03.2023, 20:51
Autor:
TASRTASR

Únia po ruskej agresii na Ukrajine vytvorila tzv. koridory solidarity, ktoré mali zabezpečiť export ukrajinských produktov do tretích krajín, hlavne do Afriky.

Predseda vlády Eduard Heger sa pripojil k spoločnému listu premiérov Poľska, Bulharska, Rumunska a Maďarska predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úradu vlády.

Vyzývajú v ňom na prijatie opatrení proti negatívnym dopadom zvýšeného importu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny na trh Únie.

"Ruská agresia proti Ukrajine viedla nielen k obrovskému zvýšeniu výrobných nákladov v agrosektore a k zvýšeniu podnikateľského rizika, ale aj k problémom na poľnohospodárskych trhoch Európskej únie," uviedli premiéri v liste. Dodali, že najväčšie problémy majú krajiny susediace s Ukrajinou, ktorým enormne narástol dovoz poľnohospodárskych produktov.

Únia po ruskej agresii na Ukrajine vytvorila tzv. koridory solidarity, ktoré mali zabezpečiť export ukrajinských produktov do tretích krajín, hlavne do Afriky.

"Koridory riešia potravinovú krízu spôsobenú ruskou agresiou. V rámci týchto koridorov mali členské krajiny vytvoriť prepravné kanály na vývoz ukrajinskej poľnohospodárskej produkcie do tretích krajín. Obilie, ktorého cena je významne nižšia ako produkcia našich farmárov, často ostalo aj na Slovensku. Toto spôsobuje problémy nielen slovenským farmárom, ktorí tak nevedia svoje obilie predať," uviedol predseda vlády Eduard Heger.

Premiér v liste vyzýva na zvýšenie financovania podpory z európskych zdrojov pre slovenských farmárov.

"Jednou z možností je odkúpenie nadbytočnej pšenice z krajín susediacich s Ukrajinou pre humanitárne účely. Vyzývame Európsku komisiu, aby spolu so Svetovým potravinovým programom našli také riešenie, ktoré zabezpečí, aby ukrajinské obilie neskončilo na európskych trhoch, ale dostalo sa tam, kde je to najviac potrebné, a to do tretích krajín, ktoré sú odkázané na humanitárnu pomoc," zdôraznili predsedovia vlád Slovenska, Poľska, Bulharska, Rumunska a Maďarska.

Vyzývajú tiež EK, aby v prípade potreby prijala zmeny v programoch financovaných zo spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ s cieľom pomôcť priamo dotknutým farmárom.

"Tento problém by nenastal, keby Rusko 24. februára 2022 nezaútočilo na Ukrajinu. Týmto bezprecedentným vojenským útokom spôsobilo humanitárnu krízu nielen u nášho východného suseda, ale aj v krajinách, ktoré sú odkázané na dovoz ukrajinského obilia," uviedol premiér Eduard Heger podľa tlačového a informačného odboru Úradu vlády.

01 - Modified: 2024-05-05 05:30:05 - Feat.: - Title: Ruský útok dronmi na Charkov zranil jedného muža, horieť začali najmenej tri obytné domy 02 - Modified: 2024-05-04 20:37:20 - Feat.: - Title: Ukrajinské jednotky zostrelili nad Doneckou oblasťou ruské lietadlo Su-25, hlási Zelenskyj 03 - Modified: 2024-05-04 11:58:36 - Feat.: - Title: G7 plánuje pomoc Ukrajine za 50 miliárd dolárov, píše Bloomberg 04 - Modified: 2024-05-04 08:24:55 - Feat.: - Title: Po ruských útokoch dronmi hlásia na Ukrajine požiare a zranených 05 - Modified: 2024-05-04 06:35:29 - Feat.: - Title: Rusko hlási ukrajinský raketový útok na Krym
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. máj 2024 08:21